



Lenovo Yoga 6 13ALC6 82ND00DNIN Laptop (Ryzen 7 5700U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$742.61 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 6 13ALC6 82ND00DNIN Laptop (Ryzen 7 5700U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $742.61.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$742.61
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5700U
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 6 13ALC6 82ND00DNIN Laptop (Ryzen 7 5700U/ 16GB/ 5… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.3 mmAverage
- 1.32 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 166 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5700U
- 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 6 13ALC6 82ND00DNIN Laptop (Ryzen 7 5700U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Zenbook 14 OLED 2025 UX3405CA-PZ162WS Laptop ( Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo Yoga 6 13ALC6 82ND00DNIN Laptop (Ryzen 7 5700U/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Yoga 6 |
| Model | 13ALC6, 13ALC6 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 308.1 x 206.5 x 18.3 mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | IPS 300nits Glossy, 72% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 11ax, 2x2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit, English, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphones |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Sound | 1.5W x 2, optimized with Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 7 5700U |
| Speed | 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 5700U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 45W USB-C (3-pin) |
| Battery Backup | Upto 18 hours |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, battery, adapter, cables and user manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













