




Lenovo Yoga 7 14IRL8 82YL00AYIN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$850.86 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 7 14IRL8 82YL00AYIN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $850.86.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$850.86
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1340P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 7 14IRL8 82YL00AYIN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16.49 mmSlim
- 1.49 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1340P
- 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 12 MB Cache
- Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 71 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7 14IRL8 82YL00AYIN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0045IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
Lenovo Yoga 7 14IRL8 82YL00AYIN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP OmniBook 5 Flip 14-fp0789TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo Yoga 7 14IRL8 82YL00AYIN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Yoga 7 14IRL8 |
| Model | 82YL00AYIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 317.87 x 222.5 x 16.49 mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Dolby Vision, TÜV Low Blue Light, DisplayHDR True Black 500, Glass, 400nits, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD IR/RGB Hybrid with Privacy Shutter |
| Keyboard | English , Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Atoms |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1340P |
| Speed | 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1340P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 71 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W |
| Battery Details | Li-Polymer |
Extra
| Sales Package | Laptop, Lenovo Digital Pen 2, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














