





Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
$1,042.85 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $1,042.85.
- Share
$1,042.85
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Integrated Intel Arc Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.49 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- Integrated Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 75 Wh, 4 Cell BatteryGood
Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB… Price History
You can check the price history of Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $97,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Microsoft Surface Pro 12 EP2-27670 Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Apple MacBook Air 2025 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Yoga 7 |
| Model | 83DJ00FVIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.49 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Brightness: 400nits Glossy, HDR True Black 500,TUV Low Blue Light |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E 2x2 AX |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD IR/RGB Hybrid with Electronic Privacy Shutter, 2 MP |
| Keyboard | Luna Grey - English (US) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Atmo |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 1 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 1 |
| Model | 125H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7467 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 75 Wh, 4 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















