

Lenovo Yoga Slim 7 82A300DFIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home)
$885.4 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga Slim 7 82A300DFIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $885.4.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$885.4
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga Slim 7 82A300DFIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ … Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.36 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Slim 7 82A300DFIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home) vs Asus Gaming V16 2025 V3607VU-RP550WS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Lenovo Yoga Slim 7 82A300DFIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home) vs MSI Katana 15 HX B14WEK-266IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 5050 Graph)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Lenovo Yoga Slim 7 82A300DFIN Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ … Full Specs
General
| Series | Yoga Slim 7 |
| Model | 14ITL05 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 320.6 x 208.18 x 14.9 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 11ax, 2x2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | 1 x Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit, English, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in dual array microphones |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Sound | High Definition (HD) Audio, Dolby Atmos, Dolby-branded |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 14 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office 2019 Home & Student |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











