




Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$900.95 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $900.95.
- Share
$900.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Integrated Intel Arc Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.39 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- Integrated Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 65 Wh BatteryGood
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/… Price History
You can check the price history of Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $86,874. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100CJIN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop (Intel Core Ultra 7 Series 2/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 14 2025 X1407CA-LY1581WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Motorola Motobook 60 Pro 83NY000AIN Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)Lenovo Yoga Slim 7 83CV00G2IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/… Full Specs
General
| Series | Yoga Slim 7 |
| Model | 83CV00G2IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR 500, 100% DCI-P3, 400 nits, Narrow Bezel, Low Blue Light. olby Vision, DisplayHDR True Black 500 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD 1080p + IR with E-shutter, ToF Sensor |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 1 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 1 |
| Model | 125H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 65 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Slim (Wall-mount) |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














