




Lenovo Yoga Slim 7i Pro Laptop (11th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10 Pro)
$611.65 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga Slim 7i Pro Laptop (11th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10 Pro) price in United States starts from $611.65.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$611.65
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i7 1165G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB RAM
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2240 x 1400 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga Slim 7i Pro Laptop (11th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB S… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 1.45 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2240 x 1400 pixelsGood
- ~ 189 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i7 1165G7
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo Yoga Slim 7i Pro Laptop (11th Gen Core i7/ 8GB/ 256GB S… Full Specs
General
| Series | Yoga |
| Model | Yoga 7i Pro |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 312.4 x 221.4 x 16.9 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2240 x 1400 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W Harman Kardon |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i7 1165G7 |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1165G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














