




LG Gram 17 17Z90TL-H.AUB8U3 Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,899 • Out Of Stock • By LG
LG Gram 17 17Z90TL-H.AUB8U3 Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 9 288V with 32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 17 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 77 Wh with up to 23.5 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Thunderbolt, Anti-Glare Display and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,899
Search
LG Gram 17 17Z90TL-H.AUB8U3 Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,899. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 9 288V
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 17 inches, 2560 x 1600 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG Gram 17 17Z90TL-H.AUB8U3 Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ … Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.8 mmAverage
- 1.46 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 17 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 178 PPILow
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 288V
- 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 77 Wh BatteryGood
LG Gram 17 17Z90TL-H.AUB8U3 Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)LG Gram 17 17Z90TL-H.AUB8U3 Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ … Full Specs
General
| Series | Gram 17 |
| Model | 17Z90TL-H.AUB8U3 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 378.71 x 258.83 x 18.8 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 17 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 99% DCI-P3, Multi Touch Enabled, 350 nits, |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel WiFi-7 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Power Delivery, Display Port, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | FHD IR Webcam |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 288V |
| Speed | 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 288V |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 77 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 23.5 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















