



Microsoft Surface Laptop 4 15 inch (AMD Ryzen 7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
$1,515.58 • View Prices • By Microsoft
Microsoft Surface Laptop 4 15 inch (AMD Ryzen 7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $1,515.58.
- Share
$1,515.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen 7 4980U
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 256 GB SSD
- AMD Radeon RX Vega 11
- 15 inches, 2296 x 1664 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
Microsoft Surface Laptop 4 15 inch (AMD Ryzen 7/ 8GB/ 256GB SS… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 14.7 mmSlim
- 1.54 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15 inchesAverage
- 2296 x 1664 pixelsAverage
- ~ 201 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen 7 4980U
- AMD Radeon RX Vega 11 Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Microsoft Surface Laptop 4 15 inch (AMD Ryzen 7/ 8GB/ 256GB SS… Price History
You can check the price history of Microsoft Surface Laptop 4 15 inch (AMD Ryzen 7/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) below. The current price is $145,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)Microsoft Surface Laptop 4 15 inch (AMD Ryzen 7/ 8GB/ 256GB SS… Full Specs
General
| Model | Surface Laptop 4 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 339.5 x 244 x 14.7 mm |
| Weight | 1.54 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 15 inches |
| Resolution | 2296 x 1664 pixels |
| PPI | ~ 201 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 7 4980U |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 4980U |
Graphics
| GPU | AMD Radeon RX Vega 11 |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 17.5 hours |
Extra
| Sales Package | Surface Laptop 4,Power Supply,Quick Start Guide, Safety & Warranty documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













