



Microsoft Surface Laptop 5 13.5 inch (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$974.84 • View Prices • By Microsoft
Microsoft Surface Laptop 5 13.5 inch (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $974.84.
- Share
$974.84
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB RAM
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe
- 13.5 inches, 2256 x 1504 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Microsoft Surface Laptop 5 13.5 inch (12th Gen Core i5/ 8GB/ 2… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 14.5 mmSlim
- 1 Year Warranty
Display
- 13.5 inchesSmall
- 2256 x 1504 pixelsGood
- ~ 201 PPIHigh
- Touch Screen
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics
- 8 GB RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Microsoft Surface Laptop 5 13.5 inch (12th Gen Core i5/ 8GB/ 2… Price History
You can check the price history of Microsoft Surface Laptop 5 13.5 inch (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $93,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)Microsoft Surface Laptop 5 13.5 inch (12th Gen Core i5/ 8GB/ 2… Full Specs
General
| Model | Surface Laptop 5 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 308 x 223 x 14.5 mm |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 13.5 inches |
| Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| PPI | ~ 201 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 19 hours |
Extra
| Sales Package | Surface Laptop 4,Power Supply,Quick Start Guide, Safety & Warranty documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













