


Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,049.6 • View Prices • By Asus
Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,049.6.
- Share
$1,049.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 13.3 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen C… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 10.9 mmSlim
- 1 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 255 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 63 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen C… Price History
You can check the price history of Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $100,447. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 8‑core GPU)
Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Asus Zenbook 14 OLED 2025 UX3405CA-PZ162WS Laptop ( Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Asus Zenbook A14 UX3407RA-QD054WS Laptop (Snapdragon X Elite X1E 78 100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Asus Zenbook S13 OLED 2023 UX5304VA-NQ742WS Laptop (13th Gen C… Full Specs
General
| Series | Zenbook S 13 OLED (2023) |
| Model | UX5304VA-NQ742WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 296.2 x 216.3 x 10.9 mm |
| Weight | 1 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 255 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 550nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, Gamut Mapping: Yes, 1, 000, 000:1, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy display, 70% less harmful blue light, SGS Eye Care Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6E(802.11ax) Dual band) 2 x 2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1355U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1355U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 63 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 Watts |
| Battery Details | 63 WHrs Li-ion Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












