



Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X Elite/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
$2,549.52 • View Prices • By Microsoft
Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X Elite/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $2,549.52.
- Share
$2,549.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Qualcomm Snapdragon X Elite
- 12 Cores
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 13 inches, 2880 x 1920 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X … Specs
Group: $225,000 to $275,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 9.3 mmUltra Slim
- 895 gLightest
- 1 Year Warranty
Display
- 13 inchesSmallest
- 2880 x 1920 pixelsGood
- ~ 267 PPIHigh
- Touch Screen
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Elite
- 12 x Cores
- 12 Cores
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X … Price History
You can check the price history of Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X Elite/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $243,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X Elite/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Microsoft Surface Pro10 Laptop (Intel Core Ultra 7 165U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X Elite/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Microsoft Surface Pro 11 2024 Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Microsoft Surface Pro 11 2024 ZID-00014 Laptop (Snapdragon X … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Surface Pro 11 |
| Model | ZID-00014 |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 287 x 208 x 9.3 mm |
| Weight | 895 g |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 13 inches |
| Resolution | 2880 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 267 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Dolby Vision IQ support, Corning Gorilla Glass 5 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| Other Ports | Surface Connect port, Surface Pro Keyboard port |
Input
| Camera | 1440p Quad HD camera with ultrawide field of view |
| Rear Camera | Yes, 10 MP |
| Keyboard | Microsoft Surface Pro Keyboard Compatibility |
| Inbuilt Microphone | Dual Studio Mics with Voice Focus |
| Speakers | 2W Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| Speed | 12 x Cores |
| Cores | 12 Cores |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon |
| Model | X Elite |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Adapter Type | 39W Power Supply |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Sales Package | Surface Pro , Quick Start Guide, Safety and Warranty Documents, 39W Power Supply (In select markets, available only with specific configurations), |
| Other Features | Sensors: Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer, Ambient Color Sensor, NPU: Qualcomm Hexagon with 45 Trillion Operations Per Second |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















