






MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
$999.99 • View Prices • By MSI
MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) is a Windows Gaming Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13620H with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU with 6 GB VRAM. It has a 53.5 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) price in United States is $999.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Price History
You can check the price history of MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) below. The current price is $999.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)MSI Katana 15 B13VEK-1675US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Full Specs
General
| Series | Katana 15 |
| Model | B13VEK-1675US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 24.9 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Gb LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A,1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DisplayPort) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard | 4 zone RGB keyboard with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Inbuilt Microphone |
| Speakers | Yes |
| Sound | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53.5 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















