





MSI Katana 15 B13VEK-2432IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
$1,178 • View Prices • By MSI
MSI Katana 15 B13VEK-2432IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,178.
- Share
$1,178
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Katana 15 B13VEK-2432IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 127 PPILowest
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
MSI Katana 15 B13VEK-2432IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Price History
You can check the price history of MSI Katana 15 B13VEK-2432IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) below. The current price is $109,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)MSI Katana 15 B13VEK-2432IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 1… Full Specs
General
| Series | Katana 15 |
| Model | B13VEK-2432IN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 1x Mic-in |
| Speakers | Build-in Dual speakers |
| Sound | 2x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















