




MSI Katana 15 B13VFK-817US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro/ 8GB RTX 4060 Graphics)
$1,299.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Katana 15 B13VFK-817US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro/ 8GB RTX 4060 Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13620H with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS-Level display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 53.5 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,299.99
Search
MSI Katana 15 B13VFK-817US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro/ 8GB RTX 4060 Graphics) price in United States is $1,299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Katana 15 B13VFK-817US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Katana 15 B13VFK-817US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)MSI Katana 15 B13VFK-817US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16… Full Specs
General
| Series | Katana 15 |
| Model | B13VFK-817US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 24.9 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 2.5ms 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Gb LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 2x USB 3.2 Gen1, 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen1 w/DP 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard | 4 Zone RGB Keyboard with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Inbuilt Microphone |
| Speakers | Yes |
| Sound | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53.5 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















