





MSI Katana 15 B13VFK-843IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$1,741.58 • Out Of Stock • By MSI
MSI Katana 15 B13VFK-843IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,741.58.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,741.58
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i9 13900H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Katana 15 B13VFK-843IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.25 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i9 13900H
- 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
8 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)MSI Katana 15 B13VFK-843IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16… Full Specs
General
| Series | Katana 15 |
| Model | B13VFK-843IN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 24.9 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 1x Mic-in |
| Speakers | Build-in Dual speakers |
| Sound | 2x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i9 13900H |
| Speed | 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 8 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 13900H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53.5 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Adapter |
| Battery Details | 53.5 WHrs Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















