



MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 5050 Graph)
$1,620.33 • View Prices • By MSI
MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 5050 Graph) price in United States starts from $1,620.33.
- Share
$1,620.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5050
- 15.6 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 25.5 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixelsAverage
- ~ 188 PPIAverage
Performance
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen… Price History
You can check the price history of MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 5050 Graph) below. The current price is $155,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 5050 Graph) vs HP Omen 16-am0240tx Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050 Graph)
MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 5050 Graph) vs MSI Katana A17 AI B8VE-884IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop (14th Gen… Full Specs
General
| Series | Katana 15 HX |
| Model | B14WEK |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 262 x 25.5 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | Year On-Site Warranty |
Display
| Type | IPS Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 188 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | 6, Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i9 14900HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 14900HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













