






MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
$870.78 • View Prices • By MSI
MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $870.78.
- Share
$870.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i7 12650H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8G… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 12650H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8G… Price History
You can check the price history of MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) below. The current price is $83,969. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs Asus TUF Gaming A15 FA566NFR-HN259W Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 Home / 4GB Graph)
MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs MSI Thin A15 AI B7UC-067IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)MSI Katana GF66 12UC-880IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 8G… Full Specs
General
| Series | Katana GF66 |
| Model | 12UC-880IN |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 24.9 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level Panel |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Backlight Keyboard (Red) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W |
| Sound | Realtek ALC233 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 12650H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 12650H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53.5 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 180W adapter |
| Battery Details | 53.5 Battery (Whr) |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















