





MSI Modern 14 C11M-030IN Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$380.26 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern 14 C11M-030IN Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $380.26.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$380.26
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1155G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Modern 14 C11M-030IN Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB … Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.35 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHighest
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1155G7
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)MSI Modern 14 C11M-030IN Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | Modern 14 C11M-030IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 319.9 x 223 x 19.35 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single backlight Keyboard(White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1155G7 |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1155G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















