







MSI Modern 14 C12M-459IN Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$531.75 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern 14 C12M-459IN Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $531.75.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$531.75
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1255U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Modern 14 C12M-459IN Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.35 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1255U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Modern 14 C12M-459IN Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Pavilion 15s-eq2182AU Laptop (Ryzen 5 5500U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
MSI Modern 14 C12M-459IN Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire 7 A715-76G NH.QMYSI.001 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Modern 14 C12M-459IN Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | Modern 14 C12M-459IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 319.9 x 223 x 19.35 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single backlight Keyboard(White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1255U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1255U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















