




MSI Modern 14 C12MO-1248IN Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$435.84 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern 14 C12MO-1248IN Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $435.84.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$435.84
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Modern 14 C12MO-1248IN Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.35 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 39.3 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI Modern 14 C12MO-1248IN Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512… Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | C12MO-1248IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 319.9 x 223 x 19.35 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single backlight Keyboard(White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 39.3 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














