




MSI Modern 14 C7M-049US Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,605.89 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern 14 C7M-049US Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Netbook powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 7530U with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses AMD Radeon Graphics. It has a 39 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,605.89
Search
MSI Modern 14 C7M-049US Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $1,605.89. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Modern 14 C7M-049US Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16 mmSlim
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 157 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 39 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Modern 14 C7M-049US Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)MSI Modern 14 C7M-049US Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | C7M-049US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 322.07 x 222 x 16 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | AMD Wi-Fi 6E RZ608 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type C, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 2.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard | White backlight keyboard (83 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 39 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W [DC-in] Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















