




MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$984.49 • View Prices • By MSI
MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core 9 270H with 32 GB DDR4 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 53 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $984.49. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core 9 270H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 32 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.81 mmAverage
- 1.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 9 270H
- 6 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB DDR4 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1… Prices
10% (price increased by $94 in one month)
MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1… Price History
You can check the price history of MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $984.49. Over the past month, there has been a increase of $94 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)MSI Modern 15H C2RMTG-406US Laptop (Intel Core 9 270H/ 32GB/ 1… Full Specs
General
| Series | Modern 15H |
| Model | C2RMTG-406US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 241 x 19.81 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel WiFi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort/Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | White backlight keyboard (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 9 270H |
| Speed | 6 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 9 |
| Model | 270H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 90W AC Adapter |
| Battery Details | 3 cell (53Whr) Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















