



MSI Prestige 13 Evo A13M-063IN Laptop(13th Gen Core i7/ 16 GB/ 1TB SSD/Win11 Home)
$868.3 • View Prices • By MSI
MSI Prestige 13 Evo A13M-063IN Laptop(13th Gen Core i7/ 16 GB/ 1TB SSD/Win11 Home) price in United States starts from $868.3.
- Share
$868.3
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 13.3 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Prestige 13 Evo A13M-063IN Laptop(13th Gen Core i7/ 16 GB/… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 990 gLight
- 2 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 170 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 75 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 13 Evo A13M-063IN Laptop(13th Gen Core i7/ 16 GB/… Price History
You can check the price history of MSI Prestige 13 Evo A13M-063IN Laptop(13th Gen Core i7/ 16 GB/ 1TB SSD/Win11 Home) below. The current price is $81,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-934N Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Prestige 13 Evo A13M-063IN Laptop(13th Gen Core i7/ 16 GB/… Full Specs
General
| Series | Prestige 13 Evo |
| Model | Prestige 13Evo A13M-063IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 299 x 210 x 16.9 mm |
| Weight | 990 g |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level panel |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB(Typical), |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer 6E AX1675(s) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single backlight Keyboard(White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1360P |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1360P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 75 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W adapter |
| Battery Details | 75 WHrs Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter, Laptop Bag |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













