




MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
$914.68 • View Prices • By MSI
MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $914.68.
- Share
$914.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 1st Gen Intel Core Ultra 5 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Intel Arc
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 1… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.95 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 1st Gen Intel Core Ultra 5 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Intel Arc Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 1… Price History
You can check the price history of MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $85,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs HP Pavilion AI 14-ew1112TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Infinix Zerobook 2023 Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11 Home)
MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Asus Zenbook 14 OLED 2025 UX3405CA-PZ348WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell Inspiron 14 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop (Intel Core Ultra 5 1… Full Specs
General
| Series | Prestige 14 AI Evo |
| Model | Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.4 x 246.5 x 18.95 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level, |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100%sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) with PD charging, 1x Type-A USB3.2 Gen2 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Spatial Array Microphone (3 Mic) |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Sound | Hi-Res Audio Ready, DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 1st Gen Intel Core Ultra 5 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 |
| Model | 125H |
| Generation | 1st Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel Arc |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W Adaptor |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide |
| Other Features | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Discrete Trusted Platform Module(dTPM) 2.0, Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0, Webcam Shutter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














