




MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,370.61 • View Prices • By MSI
MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by Intel Core Ultra 7 Series 2 258V with 32 GB LPDDR5x RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It uses Intel Arc Graphics 140V. Notable features include Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,370.61. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc 140V Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.95 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 162 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
4 x Efficient Cores
2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc 140V Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7… Prices
2% (price dropped by $25 in one month)
MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7… Price History
You can check the price history of MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,370.61. Over the past month, there has been a decrease of $25 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-934N Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)MSI Prestige 14 AI+ EVO C2VMG-032US Laptop (Intel Core Ultra 7… Full Specs
General
| Series | Prestige 14 AI+ EVO |
| Model | C2VMG-032US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.4 x 246.5 x 18.95 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | No USB Port |
Input
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 2 258V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 4 x Efficient Cores 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 2 |
| Model | 258V |
Graphics
| GPU | Intel Arc 140V Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















