



MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-030IN Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6 GB Graphics)
$1,107.69 • Out Of Stock • By MSI
MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-030IN Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6 GB Graphics) price in United States starts from $1,107.69.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,107.69
Search
Features
- Intel Core Ultra 7 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-030IN Laptop (Intel Core Ultr… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.95 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-030IN Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6 GB Graphics) vs Acer Nitro 16 AN16-41 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI Prestige 14 AI Studio C1UDXG-030IN Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | Prestige 14 AI Studio |
| Model | Prestige 14 AI Studio C1UDXG-030IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.4 x 246.5 x 18.95 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100%sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 3 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) with HDR |
| Keyboard | Single (White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Inbuilt Microphone | Spatial Array Microphone (3 Mic), 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Sound | Hi-Res Audio Ready, DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 140W Adaptor |
Extra
| Included Software | Fingerprint Security, Discrete Trusted Platform Module(dTPM) 2.0, Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide, MSI Laptop Bag |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













