





MSI Prestige 14 Evo B13M-634US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$922.32 • Out Of Stock • By MSI
MSI Prestige 14 Evo B13M-634US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Business Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13620H with 32 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 72 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$922.32
Search
MSI Prestige 14 Evo B13M-634US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $922.32. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Prestige 14 Evo B13M-634US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/… Specs
Group: $750 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business
- Thickness: 17.78 mmAverage
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 14 Evo B13M-634US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Prestige 14 Evo B13M-634US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/… Full Specs
General
| Series | Prestige 14 Evo |
| Model | B13M-634US |
| Utility | Business |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 313.94 x 227.58 x 17.78 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB, 400 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675 (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | White backlight keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 72 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W [USB-C] Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















