




MSI Prestige 16 AI+ Evo B2VMG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11)
$1,699.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Prestige 16 AI+ Evo B2VMG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 7 Series 2 258V with 32 GB LPDDR5X RAM and 2 TB SSD. It has a 16 inches OLED display. It uses Intel Arc Graphics 140V. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Face Recognition, Thunderbolt and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,699.99
Search
MSI Prestige 16 AI+ Evo B2VMG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,699.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 2 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 16 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Prestige 16 AI+ Evo B2VMG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.05 mmAverage
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 283 PPIHighest
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 2 258V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
4 x Efficient Cores
2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Prestige 16 AI+ Evo B2VMG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Prestige 16 AI+ Evo B2VMG-058US Laptop (Intel Core Ultra 7… Full Specs
General
| Series | Prestige 16 AI+ Evo |
| Model | B2VMG-058US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 358.39 x 254.51 x 19.05 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 283 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750(w) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power Delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | FHD IR Webcam, 5 MP |
| Keyboard | White backlight keyboard with Finger print reader |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 2 258V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 4 x Efficient Cores 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 2 |
| Model | 258V |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 100W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















