






MSI Prestige 16 AI Studio B1VFG 2024 Laptop ( Intel Core Ultra 9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
$1,836.05 • Out Of Stock • By MSI
MSI Prestige 16 AI Studio B1VFG 2024 Laptop ( Intel Core Ultra 9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) price in United States starts from $1,836.05.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,836.05
Search
Features
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Prestige 16 AI Studio B1VFG 2024 Laptop ( Intel Core Ultra… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 18.95 mmAverage
- 1.6 kgLight
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 32 GB LPDDR5 RAMLarge
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)MSI Prestige 16 AI Studio B1VFG 2024 Laptop ( Intel Core Ultra… Full Specs
General
| Series | Prestige 16 AI Studio |
| Model | Prestige 16 AI Studio B1VEG |
| Utility | Gaming |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.4 x 254.4 x 18.95 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | QHD+, 100% DCI-P3, 400nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Gb LAN 802.11 be Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) with PD3.1 Charging, 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) with PD Charging, 1x Type-A USB3.2 Gen2 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1x SD (XC/HC) Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Backlit Keyboard (White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 Series 1 185H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 Series 1 |
| Model | 185H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 140W PD Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide, MSI Bag |
| Other Features | 1x Proximity Sensor, 1x Ambient Light Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















