




MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,499.99 • View Prices • By MSI
MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) is a Windows Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13700H with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS-Level display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States is $1,499.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16G… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 26.9 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16G… Prices
14% (price dropped by $216 in one month)
MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16G… Price History
You can check the price history of MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) below. The current price is $1,499.99. Over the past month, there has been a decrease of $216 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)MSI Pulse 15 B13VFK-280US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16G… Full Specs
General
| Series | Pulse 15 |
| Model | B13VFK-280US |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 26.9 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DisplayPort), 2x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-A USB2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | 4 zone RGB keyboard with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13700H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13700H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W adapter |
| Battery Details | 90 Battery (Whr) |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter, Laptop Bag |
| Other Features | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















