




MSI Pulse GL66 11UEK248IN Gaming Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph)
$1,236.8 • View Prices • By MSI
MSI Pulse GL66 11UEK248IN Gaming Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,236.8.
- Share
$1,236.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 11th Gen Intel Core i7 11800H
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 2 Year Warranty
MSI Pulse GL66 11UEK248IN Gaming Laptop (11th Gen Core i7/ 16G… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 23.95 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i7 11800H
- 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
MSI Pulse GL66 11UEK248IN Gaming Laptop (11th Gen Core i7/ 16G… Price History
You can check the price history of MSI Pulse GL66 11UEK248IN Gaming Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph) below. The current price is $114,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI Pulse GL66 11UEK248IN Gaming Laptop (11th Gen Core i7/ 16G… Full Specs
General
| Series | Pulse GL66 |
| Model | Pulse GL66 11UEK248IN |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 23.95 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD IPS Display (72% NTSC Color Gamut, 100% sRGB) |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | RGB Gaming Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2 W Speakers |
| Sound | Realtek ALC233 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i7 11800H |
| Speed | 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 11800H |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 180 W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Silver-Lining Print, Matrix Display (Extend), Cooler Boost 5, Hi-Res Audio, Nahimic 3, 144Hz Panel, Thin Bezel, RGB Gaming Keyboard, Panel, Speaker Tuning Engine |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide, MSI Essential Backpack |
| Other Features | Silver-Lining Print, Matrix Display (Extend), Cooler Boost 5, Hi-Res Audio, Nahimic 3, 144Hz Panel, Thin Bezel, RGB Gaming Keyboard, Panel, Speaker Tuning Engine |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














