




MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/8GB RTX 3070)
$1,330.81 • View Prices • By MSI
MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/8GB RTX 3070) is a Windows Gaming Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 12700H with 16 GB DDR4 RAM and 1 TB SSD. It has a 17.3 inches IPS display with 360 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3070 GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/8GB RTX 3070) price in United States is $1,330.81. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 3070
- 17.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.2 mmThick
- 2.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 127 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 3070 GraphicsLargest
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Prices
18% (price dropped by $235 in one month)
MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Price History
You can check the price history of MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/8GB RTX 3070) below. The current price is $1,330.81. Over the past month, there has been a decrease of $235 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)MSI Pulse GL76 12UGK-258 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Pulse GL76 12UGK |
| Model | 12UGK-258 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 398 x 273 x 24.2 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Refresh Rate | 360 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 3ms Response Time |
Connectivity
| Ethernet | Gb LAN |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | RGB Backlight Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 12700H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 12700H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.34 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















