






MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-452US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)
$5,255 • Out Of Stock • By MSI
MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-452US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 285HX with 64 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 18 inches IPS display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU with 24 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$5,255
Search
MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-452US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) price in United States is $5,255. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-452US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 32 mmThick
- 3.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsPoor
- ~ 168 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLarge
- 64 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-452US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics) vs Apple MacBook Air 13 Z1G50005W 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-452US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Full Specs
General
| Series | Raider 18 HX AI |
| Model | A2XWJG-452US |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Full Size SD UHS-III |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | IR FHD w/shutter |
| Keyboard | SteelSeries Per-Key RGB w/ Anti-Ghost Key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 4 x 2W Speakers, 2 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 285HX |
| Speed | 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 285HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 128 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 400W Power Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















