






MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
$5,099.99 • View Prices • By MSI
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) is a Windows Gaming Laptop powered by 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D with 64 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 18 inches MiniLED display with 120 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU with 24 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) price in United States is $5,099.99. The lowest price is available at Newegg.
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 18 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 32 mmThick
- 3.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLarge
- 3840 x 2400 pixelsGood
- ~ 178 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLarge
- 64 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Full Specs
General
| Series | Raider A18 HX |
| Model | A9WJG-052US |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | MiniLED |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 1000 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3 x USB-A 3.2 Gen 2, 2 x Thunderbolt 5 w DP/PD3.1 |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 5 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Full Size SD UHS-III |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
| Other Ports | 1x Audio Combo (1/8") |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 4 x 2W Speakers, 2 x 2W Woofer |
| Sound | Sound by Dynaudio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 9955HX3D |
| Generation | 9th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 400W |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















