



MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090 Graphics )
$5,584.1 • View Prices • By MSI
MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090 Graphics ) price in United States starts from $5,584.1.
- Share
$5,584.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 18 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955H… Specs
Group: $475,000 to $575,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 32.05 mmThick
- 3.6 kgAverage
Display
- 18 inchesLargest
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 252 PPIHigh
Performance
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 128 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLargest
- 64 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955H… Price History
You can check the price history of MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090 Graphics ) below. The current price is $529,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955H… Full Specs
General
| Series | Raider A18 HX |
| Model | A9WJG-283IN |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.5 x 32.05 mm |
| Weight | 3.6 kg |
Display
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 252 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 120Hz, 100% DCI-P3 (Typ.) |
Connectivity
| Ethernet | 1x RJ45 |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2x Type-C (USB4 / DisplayPort/ Power Delivery 3.1/ Thunderbolt 4 compatible), 2x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-A USB3.2 Gen2 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1x SD Express Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 4x 2W Speaker2x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 128 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 9955HX3D |
| Generation | 9th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 99 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 400W adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













