





MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
$3,007.8 • Out Of Stock • By MSI
MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070) is a Windows Gaming Laptop powered by 14th Gen Intel Core i7 14700HX with 16 GB DDR5 RAM. It has a 17 inches IPS display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU with 8 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Thunderbolt, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,007.8
Search
MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070) price in United States is $3,007.8. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB + 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 17 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7… Specs
Group: $2,500 to $3,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 28.7 mmThick
- 2.75 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 17 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsPoor
- ~ 178 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores - 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 33 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsSmallest
- 16 GB DDR5 RAMSmallest
- 1 TB + 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7… Full Specs
General
| Series | Raider GE78 HX |
| Model | 14VGG-254US |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 380.24 x 298 x 28.7 mm |
| Weight | 2.75 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 17 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Killer E3100G |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort & Power Delivery) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | SD 7.0 Express Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | 1080p FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 2 x 2W Speakers + 2 x 4W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14700HX |
| Speed | 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads |
| Cache | 33 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14700HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB + 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















