





MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080)
$3,301.16 • View Prices • By MSI
MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080) is a Windows Gaming Netbook powered by AMD Ryzen AI 9 365 with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 18 inches display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080) price in United States is $3,301.16. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD Ryzen AI 9 365
- 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen … Specs
Group: $3,000 to $4,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 23.88 mmThick
- 2.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsBad
- ~ 168 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9 365
- 4 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
6 x 2 GHz Efficient Cores - 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMSmall
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen … Price History
You can check the price history of MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 365/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080) below. The current price is $3,301.16. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1CT000RS Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2023 MRX63LL/A Laptop (Apple M3 Pro/ 18GB/ 512GB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI Stealth A18 AI Plus A3HWIG-019US Gaming Laptop (AMD Ryzen … Full Specs
General
| Series | Stealth A18 AI+ |
| Model | A3HWIG-019US |
| Utility | Performance, Gaming |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399.8 x 289.81 x 23.88 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | MTK Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | SD 7.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 2 x 2W Speaker, 4 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 365 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 6 x 2 GHz Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (4P + 6E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 |
| Model | 365 |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















