





MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$979 • View Prices • By MSI
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 1280P with 16 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 13.4 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Thunderbolt.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $979. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1280P
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 13.4 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Co… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 13.4 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 169 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1280P
- 6 x (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Co… Prices
13% (price increased by $125 in one month)
MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Co… Price History
You can check the price history of MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $979. Over the past month, there has been a increase of $125 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FB000MG Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 512GB SSD/ macOS)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI Summit E13 Flip Evo A12MT-026US 2 In 1 Laptop (12th Gen Co… Full Specs
General
| Series | Summit E13 Flip Evo |
| Model | A12MT-026US |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 300.2 x 222.25 x 14.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 13.4 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 169 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | MSI Stylus Pen Support, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675 (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD Type (30fps@1080p) |
| Keyboard | White backlight 83 Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1280P |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1280P |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Compact [USB-C] Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















