







MSI Summit E13 Flip Evo A13MT-220US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
$1,289.76 • Out Of Stock • By MSI
MSI Summit E13 Flip Evo A13MT-220US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 1360P with 32 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 13.4 inches IPS-Level display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,289.76
Search
MSI Summit E13 Flip Evo A13MT-220US Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro) price in United States is $1,289.76. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 13.4 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Summit E13 Flip Evo A13MT-220US Laptop (13th Gen Core i7/ … Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.35 kgLight
- 2 Year Warranty
Display
- 13.4 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 169 PPILow
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 32 GB LPDDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E13 Flip Evo A13MT-220US Laptop (13th Gen Core i7/ … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs MSI Katana 15 HX B14WGK-016US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)MSI Summit E13 Flip Evo A13MT-220US Laptop (13th Gen Core i7/ … Full Specs
General
| Series | Summit E13 |
| Model | A13MT-220US |
| Utility | Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 300.2 x 222.25 x 14.9 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | Yes |
| Size | 13.4 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 169 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675i (2x2 ) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x Thunderbolt 4 [Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0], 1x USB 3.2 Gen1 (Type-A) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) |
| Keyboard | White Backlight Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1360P |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1360P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W PD Charging [USB-C] |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















