





MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$799 • View Prices • By MSI
MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Business Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 1260P with 16 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 72 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $799. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 51… Specs
Group: $650 to $950
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Everyday Use
- Thickness: 17.8 mmAverage
- 1.95 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 51… Prices
3% (price dropped by $26 in one month)
MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 51… Price History
You can check the price history of MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $799. Over the past month, there has been a decrease of $26 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Summit E14 Evo A12M-025 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 51… Full Specs
General
| Series | Summit E14 Evo |
| Model | A12M-025 |
| Utility | Business, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 314 x 228 x 17.8 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer Wi-Fi 6E AX1675 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 4 Type-C, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Full HD IR Camera |
| Keyboard | White LED Backlight |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1260P |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1260P |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 12 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 72 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















