





MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,284.96 • View Prices • By MSI
MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 1360P with 32 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 72 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Thunderbolt and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States is $1,284.96. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Co… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.78 mmAverage
- 1.59 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Co… Prices
4% (price increased by $54 in one month)
MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Co… Price History
You can check the price history of MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $1,284.96. Over the past month, there has been a increase of $54 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)MSI Summit E14 Flip Evo A13MT-610US 2 In 1 Laptop (13th Gen Co… Full Specs
General
| Series | Summit E14 Flip Evo |
| Model | A13MT-610US |
| Utility | Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.94 x 227.58 x 17.78 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer WiFi 6E AX1675i (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) |
| Keyboard | White Backlight Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1360P |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1360P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 72 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W PD Charging [USB-C] |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















