





MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/6GB RTX 4050)
$2,999 • View Prices • By MSI
MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/6GB RTX 4050) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core Ultra 7 155H with 32 GB LPDDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 165 Hz refresh rate. It uses Intel Graphics. It has a 82 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/6GB RTX 4050) price in United States is $2,999. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 7 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Cor… Specs
Group: $2,500 to $3,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.76 mmAverage
- 2.1 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPILow
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsSmallest
- 32 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 82 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Cor… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Cor… Price History
You can check the price history of MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/6GB RTX 4050) below. The current price is $2,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)MSI Summit E16 AI Studio A1VETG-032US 2-in-1 Laptop (Intel Cor… Full Specs
General
| Series | Summit E16 AI Studio |
| Model | A1VETG-032US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 357.89 x 258.57 x 16.76 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750(w) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | White backlight keyboard (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 82 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















