






MSI Sword 15 A12UC-295 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
$946.3 • Out Of Stock • By MSI
MSI Sword 15 A12UC-295 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) is a Windows Gaming Laptop powered by 12th Gen Intel Core i5 12450H with 8 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU with 4 GB VRAM. It has a 53.5 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$946.3
Search
MSI Sword 15 A12UC-295 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) price in United States is $946.3. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Sword 15 A12UC-295 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 5… Specs
Group: $800 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsPoor
- ~ 141 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsSmallest
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Sword 15 A12UC-295 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 5… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)MSI Sword 15 A12UC-295 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Sword 15 |
| Model | A12UC-295 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 24.9 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450H |
| Speed | 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53.5 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 180W Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















