





MSI Sword 16 B14VFKG-202US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
$1,653.9 • Out Of Stock • By MSI
MSI Sword 16 B14VFKG-202US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) is a Windows Gaming Laptop powered by 14th Gen Intel Core i7 14650HX with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 65 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,653.9
Search
MSI Sword 16 B14VFKG-202US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) price in United States is $1,653.9. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Sword 16 B14VFKG-202US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 27.94 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 30 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 65 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Sword 16 B14VFKG-202US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)MSI Sword 16 B14VFKG-202US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16… Full Specs
General
| Series | Sword 16 |
| Model | B14VFKG-202US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 355.6 x 266.19 x 27.94 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Gb LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | SteelSeries 24-Zone RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14650HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14650HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 65 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















