




MSI Sword 16 HX B14VFKG-453IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4060)
$1,300.3 • Out Of Stock • By MSI
MSI Sword 16 HX B14VFKG-453IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4060) price in United States starts from $1,300.3.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,300.3
Search
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Sword 16 HX B14VFKG-453IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 27.7 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 30 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard
Battery
- 65 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)MSI Sword 16 HX B14VFKG-453IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/… Full Specs
General
| Series | Sword 16 HX |
| Model | B14VFKG-453IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 266.4 x 27.7 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-level panel |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p), 3D Noise Reduction (3DNR) |
| Keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14650HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14650HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 65 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide |
| Other Features | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














