






MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)
$8,899 • Out Of Stock • By MSI
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 285HX with 64 GB DDR5 RAM and 6 TB SSD. It has a 18 inches Mini LED display with 120 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU with 24 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$8,899
Search
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) price in United States is $8,899. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 6 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 18 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 32 mmThick
- 3.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLarge
- 3840 x 2400 pixelsGood
- ~ 178 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLarge
- 64 GB DDR5 RAMLarge
- 6 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus Vivobook 15 OLED M1505YA-ES74 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
HP Envy x360 2-in-1 15-FE1073 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP 14a-nf0099nr Chromebook (Intel N100/ 8GB/ 128GB UFS/ ChromeOS)MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | Titan 18 HX AI |
| Model | A2XWJG-640CA |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini LED |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 1000, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Full Size SD UHS-III |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
| Other Ports | 1x Audio Combo (1/8") |
Input
| Camera | IR FHD webcam with Webcam Shutter, HDR & 3D Noise Reduction Plus |
| Keyboard | Cherry Mechanical KB SteelSeries per-Key RGB (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Mystic Light with Seamless RGB Haptic Touchpad Design |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 4 x 2W Speakers, 2 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 285HX |
| Speed | 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 285HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 6 TB SSD |
| SSD Interface | 2TB Gen5 + 2TB Gen 4 x 2 NVMe SSD |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 400W |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















