
MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ RTX 5070)
$3,763.05 • Coming Soon • By MSI
MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ RTX 5070) price in United States starts from $3,763.05.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel C… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel C… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070
- 18 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
UPCOMING
MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX / 32GB… Specs
Group: $312,500 to $387,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 32 mmThick
- 3.6 kgHeaviest
- 3 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 178 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 285HX
- 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ RTX 5070) vs Asus ROG Strix SCAR 18 2025 G835LX-SA187WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090 Graph)
MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ RTX 5070) vs Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graph)
MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ RTX 5070) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWIG Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 96GB/ 4TB SSD/ Win11 Pro/ 16GB Graphics RTX 5080)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix Scar 16 G635LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) vs Asus ROG Strix Scar 16 G635LW-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics)MSI Titan 18 HX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX / 32GB… Full Specs
General
| Series | Titan 18 HX AI |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | Limited warranty (Include 1 Year Global) |
Display
| Type | MiniLED |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 1000 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3 x USB-A 3.2 Gen 2, 2 x Thunderbolt 5 (DisplayPort/ Power Delivery 3.1) |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 5 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Full Size SD UHS-III |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
| Other Ports | 1x Audio Combo (1/8") |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter, HDR & 3D Noise Reduction Plus |
| Keyboard | Cherry Mechanical Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Mystic Light with Seamless RGB Haptic Touchpad Design |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 4 x 2W Speakers, 2 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 285HX |
| Speed | 8 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 285HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
Extra
| Other Features | Magnesium-Aluminum Alloy Chassis |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











