




MSI Vector 16 HX AI A2XWJG-480US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 4TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090)
$4,099 • Out Of Stock • By MSI
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG-480US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 4TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 275HX with 64 GB DDR5 RAM. It has a 16 inches display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU with 24 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Thunderbolt, Anti-Glare Display and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,099
Search
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG-480US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 4TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090) price in United States is $4,099. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 2 TB + 2 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG-480US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 28.55 mmThick
- 2.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsPoor
- ~ 189 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLarge
- 64 GB DDR5 RAMLargest
- 2 TB + 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG-480US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Vector 16 HX AI A2XWJG-480US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Full Specs
General
| Series | MSI Vector 16 HX AI |
| Model | A2XWJG-480US |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 356.87 x 284 x 28.55 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Thin Bezel, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 5 (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | SD7.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries 24 zone RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB + 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















