




MSI Vector A18 HX A9WHG-033IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti Graphics )
$2,845.96 • View Prices • By MSI
MSI Vector A18 HX A9WHG-033IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti Graphics ) price in United States starts from $2,845.96.
- Share
$2,845.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX
- 16 Cores, 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Vector A18 HX A9WHG-033IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955H… Specs
Group: $250,000 to $300,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 32.05 mmThickest
- 3.6 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
MSI Vector A18 HX A9WHG-033IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955H… Price History
You can check the price history of MSI Vector A18 HX A9WHG-033IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti Graphics ) below. The current price is $269,980. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Vector A18 HX A9WHG-033IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti Graphics ) vs MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graphics RTX 5060)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)MSI Vector A18 HX A9WHG-033IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955H… Full Specs
General
| Series | Vector A18 HX |
| Model | Vector A18 HX A9WHG-033IN |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.5 x 32.05 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | 2 years Onsite Warranty |
Display
| Type | IPS-Level panel |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 (Typ.), |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | AMD 7 RZ717 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x Type-C (USB4 / DisplayPort/ Power Delivery 3.1/ Thunderbolt 4 compatible), 3 x Type-A USB3.2 Gen2 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 26-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 4 x 2W Speaker |
| Sound | Hi-Res Audio Certified |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 9955HX |
| Generation | 9th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger, User Guide & MSI Laptop Bag |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














