







MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX 5080)
$3,399 • View Prices • By MSI
MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX 5080) is a Windows Gaming Laptop powered by 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX with 64 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 18 inches IPS-Level Panel display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA Geforce RTX 5080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Card Reader and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX 5080) price in United States is $3,399. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA Geforce RTX 5080
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 32 mmThick
- 3.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsPoor
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA Geforce RTX 5080 GraphicsLargest
- 64 GB DDR5 RAMLargest
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Prices
11% (price dropped by $388 in one month)
MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Price History
You can check the price history of MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX 5080) below. The current price is $3,399. Over the past month, there has been a decrease of $388 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)MSI Vector A18 HX A9WIG-076US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Full Specs
General
| Series | Vector A18 HX |
| Model | A9WIG-076US |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows Window 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 404.11 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level Panel |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | MTK Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x USB 4 Type-C (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Full Size SD UHS-III |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
| Other Ports | 1 x 3.5 mm Audio Combo Jack |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries 24 zone RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Inbuilt Microphones |
| Speakers | 4 x 2W Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 9955HX |
| Generation | 9th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 400W AC Adapter |
| Battery Details | Li-Ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















